Workplace Nordic Blogi

Yhteistyö tiimeissä – ja yli niiden rajojen – vaatii ymmärrystä erilaisuudesta

Valmentajat Heli Teerenhovi ja Katja Seppänen auttavat tiimejä kehittämään yhteistyötään persoonallisuusprofiloinnin avulla.

Aika, jossa elämme, vaatii valtavasti yhteistyötä. Moni organisaatio kipuilee sen kanssa, että yhteistyötä pitää tehdä myös yli tiimi- ja osastorajojen, toteavat valmentajat Heli Teerenhovi ja Katja Seppänen.

He järjestävät tiimivalmennuksia, joissa yhteistyön kehittämistä lähestytään jokaisen tiimiläisen persoonallisuuden ymmärtämisen kautta WorkPlace Big Five -profiilin avulla.

Luontaisten taipumusten ymmärtämiseen suunnattu WorkPlace Big Five on heidän mielestään loistava työkalu yhteistyön vahvistamiseen ja synnyttämiseen.

Kun tiedämme, miten olemme erilaisia, hyväksymme toisemme ja meidän on helpompi toimia yhdessä. Syntyy luottamus tehdä yhteistyötä ja ymmärrämme, että toinen ei ole kiusallaan erilainen“, Seppänen sanoo.

Profiilin yksilöpurku luo hyvän pohjan valmennukselle

Ennen tiimin yhteistä valmennushetkeä Teerenhovi ja Seppänen teettävät kaikille WorkPlace Big Five -profiloinnin ja järjestävät jokaiselle osallistujalle yksilöpurun profiilista.

Yksilöpurulla varmistetaan, että ihminen ymmärtää, että profiilin tuloksissa on kyse luontaisista taipumuksista, eikä ole oikeaa ja väärää profiilia ja että työkalu auttaa erityisesti itsetuntemuksen syventämisessä. Näin saadaan hyvä pohja valmennukselle“, Seppänen kertoo.

Monet tulevat purkutilanteeseen epäileväisinä: taasko minua mitataan ja luokitellaan?

Mutta jälkeenpäin he ovat huojentuneita ja innoissaan siitä, että saivat paljon tietoa itsestään. Tällaisesta tilanteesta on loistavat valmiudet lähteä valmennukseen, kun ihmisellä ei ole defensiivit päällä, vaan hän on vastaanottavainen“, Seppänen sanoo.

Apua valmennuksen läpivientiin

Yksilöpurku auttaa myös valmentajia itse valmennushetkessä, kun heille on muodostunut käsitys siitä, minkälaisia luontaisia piirteitä valmennettavilla on.

Pystymme huomioimaan näitä piirteitä paremmin valmennustilanteessa. Jos joku vaikkapa jättäytyy taustalle, voimme kannustaa. Vaaditaan tilanteenlukukykyä ja tunneherkkyyttä“, Seppänen sanoo.

Tai jos huomaamme sellaista ryhmädynamiikkaa, joka arjessa voisi näkyä, rikomme sen ja sitä kautta luomme valmennettaville erilaisen kokemuksen ja varmistamme, että jokainen saa sanottua omat ajatuksensa”, Teerenhovi jatkaa.

Keskustelua luonteenpiirteistä

Kaikkien valmennettavien yhteisessä tapaamisessa profiilin tuomat tiedot sovitetaan valmennuksen teemaan.

Seppänen ja Teerenhovi valitsevat keskusteluun luonteenpiirteitä, jotka tyypillisesti synnyttävät yhteistyötä tai ovat yhteistyön syntymisen hidasteita.

Haemme vahvasti ymmärtämiskulmaa: miten voit tulla toista vastaan erilaisissa tilanteissa ja saada yhteistyöstä sujuvampaa. Tarkoitus on, että ihminen ymmärtää sekä omaa että muiden toimintaa“, Seppänen sanoo.

Teerenhovi ja Seppänen haastavat tiimiä pohtimaan, miten osallistujien erilaisuus näkyy arjessa ja miten sitä voidaan paremmin huomioida.

Tiimivalmennuksissa on tullut tosi yllättäviä oivalluksia ja ahaa-elämyksiä, että näinkö sinä tämän näet“, Teerenhovi kuvailee.

Tällaiset ahaa-elämykset ovat hyviä hetkiä johdattaa keskustelua eteenpäin. Miten tiimissä voidaan vaikkapa huomioida henkilöitä, jotka eivät niin avoimesti tuo mielipiteitään esille? Miten heitä voidaan kuulla, jotta kaikkien osaaminen ja näkemykset saadaan yhteiseen keskusteluun?

Tunteita ei tarvitse pelätä

Valmennusten jälkeen Seppänen ja Teerenhovi ovat läsnä ja käytettävissä, jos joku haluaa palata valmennuksissa esiin nousseisiin asioihin.

Välillä huomaa voimakkaita ja hankaliakin tunteita, mutta usein ne ovat osoittautuneet kasvuksi matkan varrella. Niitä ei kannata pelätä, mutta tilanteeseen on kuitenkin luotava turvallisuutta“, Teerenhovi kuvailee.

WorkPlace Big Five – sekä valmentajille että organisaatioille

Valmentajien lisäksi WorkPlace Big Five soveltuu loistavasti myös organisaatioiden omaan käyttöön – ja yhä useampi organisaatio maailmalla ja Suomessa onkin ottanut sen työkalupakkiinsa.

WorkPlace Big Fiven avulla voit muun muassa

  • kehittää tiimin toimintaa
  • rakentaa tiimejä optimaalisesti hyödyntämällä erilaisten persoonien vahvuuksia
  • vahvistaa henkilöstön työyhteisötaitoja

Olitpa sitten valmentaja tai organisaation edustaja, lue lisää WorkPlace Big Fivesta – ja ota askel kohti tehokkaampaa tiimien kehittämistä.

Heli Teerenhovi on valmentaja, coach, personal trainer ja WorkPlace Big Five -profiloija, jonka valmennuksissa keskitytään muun muassa syventämään itsetuntemusta ja vahvistamaan suorituskykyä.

Katja Seppänen on valmentaja, mentori, coach, WorkPlace Big Five -profiloija.

Katso myös videot alta!

P.S. Lisää videoita näet myös täältä.

 

Haastattelu ja teksti: Elina Kilpinen / Grow&Com Oy

Lue myös nämä

Enento vahvistaa tiimien synergiaa muutosten jälkeen

Persoonallisuusprofilointiin pohjautuvat työpajat ovat hioneet tiimejä entistä paremmin yhteen suurten muutosten jälkeen. Tulokset näkyvät muun muassa vahvistuneena tiimihenkenä ja psykologisena turvallisuutena. Digitaalisia yritys- ja kuluttajatietopalveluita

Scroll to Top